Close-up,Of,A,Businessman,Using,Calculator,Holding,Outline,Of,House

چگونگی کاهش مصرف انرژی ساختمان ها

فهرست مطالب

تعریف مصرف بهینه انرژی

بهینه سازی مصرف انرژی تعریف خاصی ندارد و نمی‌توان یک معیار برای آن تعیین کرد. بهینه سازی مصرف انرژی به این معنا نیست که از انرژی استفاده نکنیم و یا کمتر استفاده کنیم. بلکه به این معناست که کافی و صحیح استفاده کنیم و از هدر رفتن آن به هر نحوی جلوگیری کنیم.امروزه استفاده از سوخت های فسیلی به خصوص در کلان شهرها به دلیل تولید آلودگی فراوان به یک چالش جدی و بزرگ تبدیل شده است، استفاده از سیستم هایی که موجب بهینه سازی مصرف انرژی می شوند بسیار حائز اهمیت و مهم است.

اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی

ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی را می رساند : استفاده بی رویه از انرژی فسیلی از انرژی فسیلی که باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود .ساختمان های اداری در مقایسه با انواع دیگر کاربری ها بزرگ ترین مصرف کننده انرژی در بخش ساختمان اند؛ ازاین رو با ارائه راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی, ارتقای کارایی و اصلاح الگوی بهره برداری می توان با کاهش میزان انرژی مصرفی, آسایش مورد نظر را فراهم کرد.منظور از بهینه‌سازی مصرف انرژی، انتخاب الگوها، اتخاذ و به‌کارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی برای مصرف درست انرژی است که از نظر اقتصاد ملی، مطلوب باشد و استمرار وجود، دوام انرژی، ادامه حیات و حرکت را تضمین کند.

راه های مصرف بهینه انرژی

  1. ارتقاء سطح کیفی استانداردها و تعامل بیشتر با مراکز تدوین و اعمال استانداردهای بین المللی.
  2. ملزم کردن تمامی صنایع و کارخانجات در خصوص نصب مشخصات فنی و گواهینامه تطبیق محصولات آنها با استانداردهای انرژی.
  3. خارج کردن خطوط تولید صنایع قدیمی و یا تلفیق استانداردهای روز در این بخش ها.
  4. ملزم کردن صنایع به اعمال و ارتقاء استانداردهای کیفی
  5. بخشودگی مالیاتی به صنایعی که به سمت استانداردسازی جهانی محصولات تولیدی خود گام بردارند.
  6. گسترش و حمایت از صنایع زودبازده
  7. ارتقاء و اصلاح تجهیزات و صنایع قدیمی
  8. تولید محصولات کم مصرف و دارای بازده بالای انرژی
  9. استفاده از فناوری های بازیافت حرارت در صنایع بزرگ
  10. و ….

چگونه مصرف بهینه ارا به کودکان بیاموزیم؟

صرفه جویی در انرژی با آموزش آغاز می شود و آموزش راه های بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری انرژی امری بسیار موثر است. کودکان با آموزش مناسب، می توانند رفتارهای صحیح در مصرف را بپذیرند و الگوهای مصرفی خود را تغییر دهند. کودک حتی در سنین کم همه چیز را کنجکاوانه زیرنظر دارد. در نتیجه تمام الگوهای رفتاری والدین روی آن ها تاثیر مستقیمی دارد. پس از این ویژگی می توان بهره برد و فرهنگ مصرف بهینه انرژی را از همان دوران کودکی در فرزندان نهادینه کرد.آموزش، زمانی اثر بخش تر است که برای بچه ها جالب و جذاب باشد، پس آموزش خود را از حالت خشک و جدی بیرون آورید و آن را سرگرم کننده سازید.همچنین می توانید در داستان ها و قصه هایی که برای کودک خود تعریف می کنید.

share
Email
Twitter
WhatsApp
Telegram

دیدگاه ها بسته شده اند.