1687219995_en-idei-club-p-aluminium-glass-window-dizain-instagram-5

کاربرد پروفیل های آلومینیومی

فهرست مطالب

پروفیل آلومینیومی چیست؟

امروزه، فلزات بسیاری وجود دارند و هر یک از آن‌ها دارای خواص مکانیکی و ترکیبات شیمیایی ویژه‌ای هستند. فولاد و آلومینیوم به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع فلزات در صنایع مدرن شناخته می‌شود. در بازار کنونی، از آلومینیوم اغلب به صورت پروفیل استفاده می‌شود. آلومینیوم فلزی نقره‌ای رنگ با جلای فلزی، نرم، سبک و دارای قابلیت شکل‌پذیری بالایی است. از ویژگی‌های مهم آلومینیوم، وزن سبک و عدم زنگ‌زدگی می‌باشد. پروفیل اکستروژن آلومینیوم ، به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مصارف آلومینیوم به حساب می آید. آلیاژهای آلومینیوم به دلیل داشتن خواص منحصر به فردی مانند نسبت استحکام به وزن بالا، قابلیت جوشکاری خوب، شکل‌پذیری عالی و مقاومت به خوردگی نسبتاً خوب، به گونه گسترده در انواع سازه‌ها، صنایع هوایی و دریایی، خطوط انتقال برق، وسایل نقلیه و… استفاده می‌شوند.درب و پنجره آلومینیومی با این پروفیل ها ساخته می شوند و به تعریف  لغوی، پروفیل به معنای ثابت بودن مقطع در طولی مشخص است. در دنیای فلزات و ساخت و ساز، پروفیل انواع مختلفی دارد.یکی از اصلی‌ترین کاربرد پروفیل‌ها ، استفاده در ساخت درب و پنجره‌ها است.

انواع پروفیل آلومینیوم

پنجره آلومینیومی ساده

پنجره‌های آلومینیومی ساده در ایران با استفاده از دو نوع پروفیل پرکاربرد ST و کرونت (Coronet) هستند که پنجره‌های آلومینیومی تولید می‌شوند و تفاوت‌شان در هندسه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم آن‌ها می‌باشد.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک

بزرگ‌ترین اشکال پنجره‌های آلومینیومی، عایق نبودن آن‌ها نسبت به حرارت است. کارشناسان و تولیدکنندگان در صنعت آلومینیوم، برای رفع این اشکال نوع جدیدی از پروفیل آلومینیومی را با نام ترمال بریک به بازار عرضه کردند. پروفیل‌های ترمال بریک در ساخت درب و پنجره‌ها کاربرد بسیاری دارند. در این نوع پروفیل‌ها، تسمه‌ای از جنس پلی آمید قرار می‌گیرد که تحمل حرارت آن تا 220 درجه سانتی‌گراد است. این پروفیل همچنین قابلیت تحمل برودت هوا را تا 50 درجه سانتی‌گراد دارد. در این نوع پنجره‌ها، لایه بیرونی چارچوب و لنگه از لایه داخلی آن جدا می‌شود.

همچنین با پرس شدن تسمه پلی‌آمید در بین جداره بیرونی و داخلی چارچوب و لنگه، پروفیل‌های پنجره عایق می‌شود و اتلاف انرژی داخل ساختمان جلوگیری می‌شود. پروفیل‌های ترمال بریک از دو پروفیل بیرونی و داخلی تشکیل و با کمک تسمه‌ها پلی‌آمیدی به یکدیگر متصل شده‌اند. بنابراین قسمت داخلی و خارجی پنجره‌ها می‌تواند در رنگ‌های مختلفی تولید شود. درب و پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک می‌توانند خود را با شرایط جوی متفاوت سازگار نموده و عایق خوبی ایجاد کنند. همچنین دارای رنگ‌های بسیار زیبا و جذابی هستند.

پنجره چوب-آلومینیومی

پنجره چوب آلومینیومی از یک پروفیل ترکیبی تولید می‌شود. لایهء داخلی این پنجره از جنس چوب و لایه بیرونی آن از جنس آلومینیوم است. دو طرف این پنجره‌ها با مکانیسم خاصی به هم متصل می‌شوند و زیبایی خاصی به ارمغان می‌آورند. عایق بودن چوب در کنار ظرافت و استحکام آلومینیوم باعث ایجاد پنجره‌های بسیار لوکس و کاربردی می‌شود.

پروفیل های آلومینیومی چگونه تولید می شوند؟

پروفیل‌های آلومینیومی اغلب طی فرایند اکستروژن تولید می‌شوند. بیلت به‌عنوان ماده اولیه تحت‌فشار بالا و درجه حرارت مناسب قرار گرفته و با عبور از قالب‌های مخصوصی به اشکال موردنظر تغییر شکل پیدا می‌کند.

ویژگی های مهم profil آلومینیوم چیست؟

  1. صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل پایین بودن هدر رفت گرما با استفاده از این محصول
  2. پروفیل آلومینیوم برخورداری از خاصیت انعطاف پذیری بالا
  3.  زیباسازی محیط به دلیل داشتن ظاهری زیبا، رنگ سفید و روشن و همچنین تمیز کاری راحت و سریع آن
  4.  مقاومت در برابر فرسودگی و زنگ زدگی که به جنس این پروفیل یعنی آلومینیوم مرتبط است و قبلا هم مورد بحث قرار گرفت.
  5. و…..
share
Email
WhatsApp
Twitter
Telegram

دیدگاه ها بسته شده اند.