755_AwningWindow_Gallery

انواع پنجره ها درساختمان

فهرست مطالب

مروری بر تاریخچه پنجره

پنجره، دریچه و شکافی بر دیوار و گاه سقف ساختمان، برای تهویه و تأمین نور است که ویژگی های پنجره ، از جمله شکل و اندازه آن و نحوه کاربردش، بسته به شرایط اقلیمی و وضع فرهنگی هر منطقه متفاوت است . واژه پنجره از Panjara سانسکریت به معنای قفس گرفته شده و در اردو به صورت Pinjra به همین معنا آمده استمعمولترین نوع پنجره در معماری اوایل دوره اسلامی با کاربرد اندک و آن و به صورت کُوّه بود. کوّه دریچه ای کوچک و باریک بود که غالباً نزدیک سقف ساخته می شد. ظاهراً رعایت حریم خصوصی دیگران، از دلایل کاربرد پنجره های اندک و کوچک در معماری اسلامی بوده است.

پنجره چیست؟

پنجره ساختمان تاثیر زیادی در مصرف انرژی دارد. از طرف دیگر عایق صورت هستند و در صورت انتخاب درست باعث آرامش ساکنین خواهد شد. امروزه پنجره ها از نظر متریال و از نظر سبک و سیاق دارای انواع مختلفی هستند.پنجره هاي مدرن، ذخيره انرژي، مقاومت و راحتي را فراهم مي كنند. پنجره ها نور، گرما، نسيم خنك كننده و زيبايي را به خانه ها مي آورند و احساس گشايش فضا را به حوزه هاي زندگي مي دهد.

انواع پنجره های ساختمانی

_ پنجره های آهنی

پنجره های آهنی پنجره های قدیمی هستند که نسبت به دیگر متریال های پنجره نیاز به مراقب و نگهداری بیشتری دارند.

 _ پنجره یو پی وی سی

این ها مواد نسل جدید هستند که بازار را طوفانی کرده اند. پنجره های یو پی وی سی به عنوان مواد سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می شوند.

_ پنجره های آلومینیومی

از رایج ترین متریال هایی هستند که برای پنجره ها استفاده می شود. این پنجره ها را می توان مطابق میل خود رنگ آمیزی کرد و نیاز به نگهداری بسیار کمتری دارد.

آشنایی با اجزای پنجره

۱. فریم پنجره

تمام اجزای پنجره بر زیبایی نمای داخلی و خارجی ساختمان تأثیر فراوانی می گذارند؛ اما دراین بین یکی از مهم ترین اجزای ساختمان، قاب پنجره یا فریم آن است که نقش مهمی در نمای داخلی و خارجی ساختمان دارد. معماران با این دید پنجره ها را طراحی می کنند که آن ها بخشی از نمای ساختمان هستند.

۲. شیشه پنجره

شیشه پنجره وظیفه عبور نور را دارد و در انواع تک جداره، دوجداره و هوشمند و… تولید می شود. جالب است بدانید که امروزه شیشه دوجداره به علت کاربردهای و مزایای وسیعی که دارد جزو رایج ترین نوع شیشه ها می باشد.

۳. یراق آلات

وجود یراق آلات بیش تر به نحوه باز و بسته شدن پنجره برمی گردد که به طورمعمول انواع مدل های کشویی، دوطرفه، کلنگی، محوری و…

پنجره گوشه ای یا کنج چیست؟

پنجره گوشه ای به پنجره ای گفته می شود که از دو قسمت تشکیل شده است که در زاویه ای نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. این می تواند یک پنجره ثابت باشد که باز نمی شود یا پنجره هایی که با زاویه ۹۰ درجه به هم وصل شده اند و جداگانه باز می شوند. پنجره های زاویه دار اغلب برای ایجاد نمای ساختمان روشن تر و جذاب تر و همچنین اجازه دادن به نور طبیعی بیشتر و دید بهتر استفاده می شود.

ویژگی های پنجره های گوشه ای:

  1. پروفیل. پروفیل پنجره گوشه را می توان از مواد مختلفی تهیه کرد که محبوب ترین آنها UPVC و آلومینیوم است.
  2. نوع شیشه. انواع مختلفی از شیشه برای پنجره های گوشه ای استفاده می شود مانند شیشه های تک، دو جداره یا سه جداره . انتخاب نوع شیشه بر عایق حرارتی و صوتی و همچنین ایمنی پنجره تأثیر می گذارد.
  3. بهره وری انرژی. پنجره های گوشه مدرن باید استانداردهای ساختمان را رعایت کنند.
  4. اتصالات. یکی از ویژگی های مهم پنجره های گوشه اتصالات است که از قفل، دستگیره، لولا و سایر عناصر تشکیل شده است که سهولت استفاده و ایمنی را تضمین می کند. اتصالات با کیفیت بالا عملکرد کارآمد و قابل اعتماد پنجره را برای مدت طولانی تضمین می کند.
  5. عایق صدا. یکی از ویژگی های مهم پنجره های نبشی عایق بودن صدا است که باعث کاهش صدای محیط می شود. شاخص های عایق صدا به نوع شیشه و مواد قاب و همچنین به سفتی پنجره بستگی دارد.

دیدگاه ها بسته شده اند.